Návod, jak si udělat návrh zahrady zdarma a dle svých představ
Než se pustíte do samotné přestavby zahrady a překopávání vašich záhonků, potřebujete si ujasnit pár věcí. V níže uvedených šesti krocích si detailněji probereme, jak zjistit, co od své zahrady očekáváte, proč je důležité nejprve změřit Váš zahradní prostor, jak vaše představy dostat na papír a uspořádat je podle zásad pro navrhování, jak je důležité předem vybrat materiál pro realizaci a všechno spolu sladit.
Předem musím oznámit všem kytičkomilům, že je asi lehce zklamu. Ale krásná zahrada není o kytkách. Ííííí….teď vidím ty vytřeštěné oči! Co to ta ženská mele? A o čem jiném zahrada je? Jasně, že k zahradě patří rostliny. Ale to, co dělá úžasnou zahradu úžasnou, paradoxně není záplava pestrobarevných záhonů. Základem dech beroucí zahrady je její dokonale promyšlený design, neboli méně honosně – návrh. Kytky jsou už pak ty třešničky na dortu.
Takže utřete slzu a pro tentokrát zapomeňte na kytky.
Postupujte podle následujících šesti kroků a dosáhnete svého cíle, vybudujete si svou zahradu snů.
1. Zjistěte, co chcete.
Zní to asi úsměvně, ale základem opravdu je zjistit, co opravdu chcete, co se vám líbí a co rozhodně ve své zahradě nechcete. Je hodně lidí, kteří naprosto přesně vědí, jak by měla jejich zahrada vypadat, v jakém stylu by ji chtěli mít a jaké prvky bude jejich úžasná budoucí zahrada obsahovat. Ale spousta lidí touží po krásné zahradě, a ve skutečnosti nevědí, jaká by vlastně měla být, jaký styl se jim líbí, jestli preferují rovné linie nebo raději křivky apod.
Na to je nejlepší si sednout s hromadou časopisů a listovat si v nich nebo projíždět fotky na internetu a stručně si zapisovat, co se Vám líbí, jaké prvky (pergola, fontána atd.), jaké materiály (štěrk, beton, cihly, drcená kůra apod.), jaké tvary (trávník s rovnými liniemi nebo obloukovými atd.), jestli se vám líbí víc zahrada plná kvetoucích rostlin jako na louce nebo spíš strohý minimalistický styl, kdy převládá vydlážděná plocha a květináče s rostlinami jednoho, dvou druhů apod.
Zapište si heslovitě vše , co se vám líbí a pak zkuste najít co mají ty prvky společného. Ukáže vám to, který styl je vám nejbližší.
Zahradních stylů je spousta od formálních zahrad přes moderní, japonské, středomořské až po přírodní a některé se navzájem kombinují nebo prolínají. Ale důležitější než se snažit napasovat vaše potřeby na nějaký zahradní styl je zjistit jaké jednotlivé prvky se vám líbí a chtěli byste je ve své zahradě mít.
Je tu jedna základní věc, kterou je lepší vědět dopředu, než začnete s navrhováním své zahrady, což vám ušetří spoustu času při navrhování. Máte raději křivky nebo rovné linie? Líbí se vám víc trávník ve tvaru čtverce nebo kruhu? Jestli teď váháte s odpovědí, netrapte se. Raději si projděte pár fotek zahrad a všímejte si, jak na vás rozdílné tvary působí. Uděláte si tak představu, jestli se raději pustit do navrhování s rovnými liniemi nebo zaoblenými.
Pro ty z vás, kteří mají celkem jasno, co ve své zahradě chtějí a teď už i pro vás, kteří si to právě ujasňujete, je důležité si také sepsat, co od své zahrady požadujete. Máte rádi vodu? Chtěli byste jezírko, fontánku nebo potůček? Chtěli byste v zahradě vytvořit nějaké posezení? A má to být utajený koutek v zahradě nebo větší prostor hned u domu, jako terasa? A má to místo být otevřené nebo s pergolou? Terasa dřevěná nebo dlážděná? Chodníček kamenný, dlážděný nebo štěrkový? Máte rádi sochy? Nebo něco extravagantního?
Na to je nejlepší vyplnit si dotazník, který naleznete zde.
Při sepisování toho, co máte rádi, co se vám líbí a přáli byste si to mít ve své zahradě, je nejlepší se úplně odvázat. V této fázi zapomeňte na váš rozpočet a další omezení a popusťte uzdu svojí fantazii. Seškrtat se takový seznam dá vždycky, ale většinou se dají najít různé (např vzhledem k rozpočtu) vhodnější alternativy.
2. Změřte si zahradu.
Asi jste teď protočili oči, že? Já vím, OTRAVA! Ale věřte mi, že je opravdu důležité, správně změřit a zakreslit si pozemek. Protože, když si do pečlivě vypracovaného situačního plánu uděláte návrh zahrady, použijete k tomu všechny principy a zásady pro navrhování, budete mít funkční plán vaší budoucí zahrady. Co vám bude fungovat na papíře, to bude fungovat i ve skutečnosti. Ale jestliže tento bod obejdete a budete si zahradu navrhovat jen do situačního plánu, kde rozměry budou jen odhadnuté, nemůžete nikdy dostat dobrý výsledek. Jednak oči a mozek mají tendenci zkreslovat realitu (toho se při designu hodně využívá) a váš odhad rozměru a tvaru může být hodně nepřesný, Váš návrh se Vám pak bude velmi špatně realizovat. Určitě byste raději měli přesně spočítáno, kolik materiálu a rostlin nakoupit, než se potom snažit vymyslet, co udělat s přebývajícím materiálem.
Stačí jen zjistit přesné rozměry pozemku, domu, oken a dveří, vzdálenosti k jednotlivým stromům a dalším stavbám na pozemku včetně jejich rozměrů a vše přesně zakreslit. Podrobnější návod, tipy a triky, jak si ulehčit měření najdete zde.
Ulehčit si tento krok můžete v případě, že máte k dispozici už hotový situační plán např. od architekta vašeho domu nebo od geodetů apod. Jestliže máte zvláštní tvar pozemku, může vám pomoci i snímek z katastru nemovitostí.
Opravdu! Nepodceňujte měření. Přeskočením tohoto kroku ztratíte spoustu svého drahocenného času při realizaci zahrady, věřte mi. Jakmile jeden rozměr bude špatně dostane vaše zahrada úplně jiný tvar než ve skutečnosti a váš návrh nebude fungovat. Návrh zahrady funguje jako celek. Změna jedné části ovlivní zbytek návrhu. Takže, když nakonec zjistíte, že je jeden rozměr špatně budete muset předělat celý návrh, aby to nakonec vypadalo jako vaše vysněná zahrada a ne jen její kompromis. Se špatným měřením mám svoje vlastní neblahé zkušenosti-přečíst si o tom můžete zde.
3. Načrtněte svoje představy/Čmárací technika.
Teď, když máme situační plán zahrady, můžeme se dát do navrhování.
Zkuste se úplně uvolnit, vypněte mozek a pusťte uzdu svojí fantazii. Kreslete různé tvary, čmárejte bez přemýšlení, nechte ruku, ať pracuje za vás. V téhle fázi nic neposuzujte. Zkuste si načrtnou hlavní volné plochy trávníku, terasy, vydlážděné plochy atd.
V další fázi začněte procházet váš seznam požadavků, které jste si sepsali v kroku 1. Snažte se je někam do plánu umístit. Kde by bylo nejlepší místo pro lavičku? Kde by měl být umístěn váš vodní prvek, aby přitahoval pozornost? V téhle fázi by to mělo vycházet napůl z logického uvažování napůl z intuice.
Jakmile budete mít tento náčrtek, prohlédněte si ho a odejděte. Nechte to v hlavě uležet do druhého dne. Pak můžete věci poopravit, možná dojdete na nové nápady, úpravy. Nebo taky ne. Je možné, že váš nápad bude napoprvé perfektní, ale možná taky budete muset začít víckrát od začátku a zkoušet víc možností, než budete úplně spokojeni.
Při navrhování jakékoliv zahrady vždy postupujte podle základních principů pro navrhování zahrad:
1. Zahrada jako celek – vždy dělejte design pro celou zahradu naráz. I když víte, že nebudete mít dost financí celý plán najednou uskutečnit. Realizovat svoji vysněnou zahradu můžete po etapách, ale návrh si pro ni udělejte naráz. Jednotlivé části návrhu a jeho prvky spolu úzce souvisí, a jestliže změníte jenom jeho část, už to jako celek nebude fungovat.
2. Tvar – to, co dělá zahradu úžasnou, je právě tvar volné plochy, tedy trávníku, terasy a vydlážděné plochy. A právě proto je potřeba od tvaru volné plochy při plánování venkovního prostoru začít. Nejjednodušší tvary vypadají nejlépe, proto si trávník navrhněte buď jako kruh, čtverec, obdélník apod. Zkuste se vyvarovat víceúhelníků a tzv. ostrůvků (záhon uprostřed trávníku), nepůsobí nejlepším dojmem, rozbíjí volnou plochu na neidentifikovatelné části a navíc se hůře udržuje.
Správným vyvarováním volné plochy lze také opticky změnit rozměry zahrady. Úzkou zahradu rozšířit, krátkou zahradu prodloužit, malý pozemek vizuálně zvětšit anebo přesvědčit oči, že podivný tvar vaší zahrady je naprosto pravidelný. Např. v malé zahrádce si udělejte volnou plochu ve tvaru čtverce. Čtverec sám o sobě rozšiřuje plochu do šířky i do délky a navíc vede oči do svých rohů, čímž vizuálně zvětšuje malý prostor. Tento efekt se dá ještě umocnit drobnou dlažbou.
3. Proporce – Při navrhování tvaru volné plochy je potřeba zvolit správný poměr osázené a volné plochy. Jestliže jako kytičkomil budete mít všude kytky a jen uprostřed pěšinku, asi to bude působit trochu stísněně a naopak.
4. Pohyb – Jestliže už při vstupu na zahradu ji celou jedním mrknutím přehlédnete a vidíte, co je na jejím konci, nebude vás asi moc lákat do ní vstoupit a procházet se po ní. Ale jakmile přidáte pár zákoutí nebo pár keřů, které zabrání vidět do všech míst naráz, bude každého návštěvníka lákat si jít zahradu prohlédnout a prozkoumat. Vytvoříte jakýsi pohyb po zahradě.
5. Body zájmu – pohyb po zahradě lze také vytvořit tím, že na správně zvolených místech umístíte nějaké zajímavosti. Může to být vodní prvek, soška nebo zajímavý keř. Správným rozmístěním takovýchto prvků lze také odlákat pozornost od tvaru pozemku nebo ho opticky zvětšit .
6. Jednoduchost – jako téměř ve všem je jednoduchost velmi důležitou zásadou dokonalého designu. Nepřehánějte to s rozmanitostí materiálů, rostlin ani bodů zájmu. Složitý tvar trávníku může pokazit celkový dojem stejně jako moc krajek na šatech, které by jinak byly úžasné.
7. Opakování – Lepší než mít 50 druhů rostlin nebo 6 druhů stavebního materiálu, je použít méně druhů ale na jednom nebo dvou místech je zopakovat.
Jakmile máte návrh hotový, projděte si ještě jednou zásady jednu po druhé, jestli jste vše dodrželi.
Ještě podrobněji se o zásadách, jak si navrhnout úžasný zahradní prostor dozvíte v mém ebooku 8 kroků k úžasné zahradě.
Teď je potřeba, abyste si vybrali, jaký druh materiálu na realizaci svého návrhu použijete. Zvažte svůj rozpočet a rozhodněte se, jestli budete budovat zahradu po etapách nebo jestli raději změníte něco ve svém návrhu. Je potřeba si to rozhodnout v této fázi, abyste v průběhu realizace nemuseli moc improvizovat a dělat kompromisy. To by mohlo negativně ovlivnit celkový dojem z vaší nově vybudované zahrady.
Ještě předtím než dokončíte návrh, je dobré se podívat k místnímu prodejci stavebnin a zjistit, jaké materiály, tvary a barvy přicházejí pro vaši realizaci v úvahu, včetně jejich ceny. Doporučuji si pořídit vzorek např. dlažby a zkusit ho přiložit k domu. I tady platí pravidlo jednoduchosti: kombinujte maximálně tři druhy materiálu.
Také rozměry dlažby nebo dřevěných palubek jsou důležité. Je lepší se dopředu informovat jaké rozměry existují, případně, jaký by pro Vás připadal v úvahu a už v při kreslení plánu s tímto rozměrem počítat. Vyhnete se tak přílišnému řezání a zakracování a zbytečně velkému odpadu. Spočítejte si kolik kusů dlažby se na Vaši terasu či posezení vejde a upravte velikost terasy. Je lepší třeba terasu o deset centimetrů prodloužit nebo rozšít (nebo naopak zmenšit), tak aby to hezky vycházelo na rozměr dlažby (nezapomeňte připočítat spáry) nebo délku palubek, než se trápit s pracným zařezáváním konců.
Tak teď je potřeba se logicky zamyslet nad vaším návrhem. Máte v něm vše, co jste si přáli? Funguje vše dohromady? Jste se vším spokojeni? Jestli něco nefunguje a nevíte co, zkuste si ještě jednou projit principy pro navrhování, jeden po druhém. Nebo zkuste ubrat na složitosti a raději něco zopakujte.
Zkuste si načrtnout vaši novou zahradu v perspektivě, z více pohledů, abyste viděli, jak to bude vypadat a mohli ještě doupravit svůj návrh.
Jestliže jste dělali například vyvýšené záhony, ověřte si, že jste pro zdi záhonů narýsovali dvojitou čáru (že jste v plánu zobrazili vnější i vnitřní zdi) a že vám zbývá v květináčích dost místa na rostliny.
Jestli jste už se svým plánem spokojeni, zkuste se s ním pár dnů sžívat. Pověste si ho na místo, kudy denně chodíte, třeba na lednici, a uvidíte, že možná ještě objevíte pár věcí, které doladíte nebo vymyslíte líp.
Jestli stále ještě tápete, stáhněte si můj ebook 8 kroků k úžasné zahradě , kde najdete základní principy navrhování zahrad, které používají profesionální zahradní architekti a návod, jak je v praxi použít.