Jak vyřešit svah na zahradě

Máte zahradu do kopce? Nebo snad z kopce? 🙂

Každopádně, jestli máte na zahradě svah, tak jste ve dvou možných situacích. Buď Vám nevadí, takže Vás následující řádky nebudou zajímat, nebo Vám vadí a potřebujete radu, co s ním.

V tom případě čtěte dál.

První věcí, která každého hned napadne je „jak to srovnám? Jak z toho udělám rovinu?

Na menších svazích to půjde. Někde trochu hlíny odkopat a jinde ji nasypat. A máte ideální rovinu. Však proč ne.

Hned mě ale napadá, nebude to trochu nuda?

Znám člověka, co si nejdřív pozemek srovnal a pak na to navážel tatrovky hlíny a dělal si terénní nerovnosti. Je pravda, že peníze mu starost nedělaly.

Díky rozdílným výškám terénu si můžete udělat zahradu mnohem zajímavější.

Jak na to?

Nejdřív si udělejte celkový návrh zahrady. Kde bude cestička, kde trávník, kde záhony, jezírko, dřevník, pergola atd. Dělejte jakoby zahrada byla na rovině, svah ignorujte. Až budete mít návrh hotový, teprve začněte přemýšlet o tom, jak ho začleníte do vašeho svažitého terénu.
Záleží na stupni svažitosti.

a) Jestli máte zahradu jen mírně „zvlněnou“, klidně bych to ignorovala. Můžete jen vyrovnat místa trávníku, aby se Vám to líp sekalo. Že je záhon zešikma? To lehce zamaskujete správně umístěnými rostlinami

zahrada ve svahu

www.ambientlad.com

 

Obr. Zahrada v mírném svahu, kterého si ani nevšimnete. Změna úrovně je vyřešena jedním schodem na konci trávníku

lehký svah 2

www.pinterest.com

 

 

 

Obr. Že je předzahrádka mírně skopce nikdo neřeší. Není to potřeba.

www.adamwoodruff.com

 

 

 

 

 

Obr. Správným výběrem rostlin nechtěný svah hezky zamaskujete.

b) Jestli je Vaše zahrada ve svahu, že by se Vám při letním stolování vylívala polívka z talíře, tak už je potřeba s tím něco udělat.

Důležité je, aby ty hlavní plochy – trávník, terasa, posezení – byly jednotlivě  v rovině i když v různých výškách. Zbytek – cestička a záhony – budou  tyto různé úrovně spojovat.

Záhony mohou být klidně zešikma nebo z té nižší strany uděláte zídku a záhon vyrovnáte podle té horní úrovně.

Vezměte si Váš návrh zahrady a podívejte se na místa, kde spolu hraničí dvě různé plochy. Tyto místa jsou ideální ke změně výškové úrovně pomocí jednoho dvou schodů, nízké zídky a pod.

Jako např. trávník a záhon. Nešlo by udělat ten záhon vyvýšeny? A místo obrubníku mezi trávníkem a záhonem udělat menší zídku?

Na hranici mezi terasou/posezením a trávníkem můžete udělat dva schůdky, cestička může jít lehce zkopce anebo  na ní udělejte sem tam schod.

Když se přechody mezi úrovněmi udělají šikovně, leckdo si ani nevšimne, že zahrada není v jedné rovině.

www.hambrooks.co.uk

 

 

Obr. Takto si můžete se svým svahem taky vyhrát.

 

www.kilgraney.com

 

  Obr. Tato zahrada má tři výškové úrovně, i když to na první pohled není patrné. Terasa přechází pomocí schodů do čtvrtkruhového místa na posezení a odtud je schod na trávník.

 c) Jestli je Vaše zahrada v prudším svahu nevyhnete se schodům a terasovitým záhonům.

Pro terasy a opěrné zídky můžete použít různé materiály, od klasických cihel (ty lze omítnout a nebo použít nátěr), přes kameny, dřevo až po moderní gabiony.

material na terasy

gerberlandscaping.com & houzz.com

 

 

 

 

 

 

Schody by měly být hlavně funkční a pohodlné. Ale lze je udělat i tak aby celý vzhled zahrady podtrhovaly a zapadly do vybraného zahradního stylu.

3x schody

faidatehobby.it & delhi.all.biz & pinterest.com

 

Jestli máte děti, tak svahu využijte pro ně. Udělejte z něj prolízačky, nebo přírodní lezecí stěnu. Děti milují šplhat po kamenech a zdolávat výšky. Zpět dolů se můžou dostat po skluzavce.

2x skluzavka ve svahu

www.coupons.com & jacksonville.com

 

A jestli toužíte po jezírku, vodopádu, potůčku….tak to už vůbec není problém. Máte svah, máte pro to ideální podmínky. Voda přece teče z kopce dolů 🙂

svah jako vodopád

www.digsdigs.com

 

Svah se dá v zahradě krásně využít a můžete si tak s navrhováním zahrady vyhrát, popustit uzdu fantazii. Je potřeba ale začít opravdu od plánu a brát zahradu jako celek.

Kdybyste nevěděli kde a jak začít s plánováním zahrady, mrkněte na ebook Jak navrhnout zahrdu v 8 krocích

buzz16.com

 

Obr.Osvětlení jako třešnička na dortu dokonalého designu

 

 

 

 

Komentáře