Co udělali majitelé zahrad špatně?

Právě jste „přestavěli“ svou zahrad, ale máte pocit, že to nějak není ono?

Je pravda, že ne každá předělávka zahradu vylepší. Hodně záleží, jaký tvar dáte trávníku nebo dlážděné ploše. Jestli máte malý nebo úzký zahradní prostor, tak je důležité promyslet, jakou velikost dlažby zvolíte nebo jakým směrem položíte palubky na dřevěnou terasu. Pokud zvolíte špatně, prostor může působit ještě menší, užší nebo moc dlouhý.

Tady je pár příkladů, kdy se majitelé (nebo ti, kdo zahradu realizovali) nerozhodli správně a zahradě spíše uškodili.

1. Špatný tvar trávníku

Na fotce je pozemek obdélníkového tvaru. V tomto případě by bylo vhodné snažit se pomocí trávníku a dlažby ho vizuálně rozšířit. Paradoxně, jak sami vidíte, nový tvar trávníku spíš zahradu zužuje a prodlužuje.

V dlouhých úzkých zahradách je potřeba rozdělit pozemek na tzv. pokojíčky (zóny), které pomyslně zahradu rozšíří.

2. Rozpůlený trávník

Opět máme obdélníkový pozemek, kde bychom se měli snažit o to aby vypadal šiří než je. Chodník, který vede prostředkem, rozděluje trávník na dva úzké dlouhé pásy, které prostor spíše prodlužují a ještě víc zužují. A to je opačný efekt, než bychom v tomto případě chtěli.

Pokud musíte i v úzké zahradě mít chodník, tak ho směřujte spíš ke kraji nebo ho lehce zvlňte.

3. Špatný směr pokládky

Úzký dlouhý chodník navíc ještě v úzkém prostoru. Palubky položené po směru chůze dělají z chodníku nekonečnou ranvej, prostor vizuálně velmi prodlužují a zužují.

Pokud chcete, aby i průchod mezi plotem a domem působil širší, položte palubky nebo i dlažbu delší stranou kolmo na směr chůze.

4. Špatná velikost dlažby

Malý dvorek by si zasloužil, aby vypadal větší. Ale zvolená dlažba tomu nepomáhá. Je moc velká. Do malých prostorů je potřeba zvolit malou dlažbu. Oko je orgán, který lze ošálit…vidí hodně malých kostiček a řekne si: Je tam toho hodně, to musí být velký prostor!

5. Špatně umístěný vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony jsou nákladnější variantou záhonů. Dobře udělané a správně umístěné jsou výborným dělicím prvkem, upoutávají pozornost, takže jsou i bodem zájmu v zahradě a mohou mít i funkci opěrné zdi.

V tomto případě ale vyvýšený záhon zbytečně odděluje a zmenšuje celý prostor. Kdybychom záhon odstranili (nebo jen zmenšili na úroveň trávníku), viděli byste, že se prostor pěkně otevře a bude působit vzdušněji. Hodně by pomohlo třeba jen rozšířit schody, tak aby oči návštěvníka mohly plynule přejít až na trávník.

 

Pokud byste se chtěli dozvědět víc takovýhle triků, které mohou pomoct při navrhování Vaší zahrady, tak se přidejte do členské sekce. Na konkrétních zahradách různých tvarů Vám vše ukážu.

 

 

 

Komentáře