Bezúdržbová zahrada

prirodni-zahrada4První, co mě napadne při spojení „bezúdržbová zahrada“ je – jde to vůbec? Není to jen nesmyslné spojení a nedosažitelný sen mnohých? V tomto článku se na to podíváme a získáte i pár tipů, jak se k tomuto snu přiblížit.

Všichni máme málo času, pořád pracujeme, vyřizujeme, sháníme, staráme se o rodinu… a tak ve volném čase chceme spíš relaxovat než běhat kolem zahrady a snažit se ji udržet v oku-příjemném stavu.

nizkoudrz-zahrada-4Bezúdržbová zahrada je bohužel pouze mýtus a sen, který bychom rádi zhmotnili. Jde uskutečnit pouze v tom případě, že zaplatíte firmě, zahradníkovi a ten se o vaši zahradu pravidelně stará a vy v tom případě nemusíte přiložit ruku k dílu.

Někdo možná namítne, že nemám pravdu. Že stačí místo trávníku prostor vydláždit, zasadit stálezelené keře do štěrkových záhonů a je to. Ano, pak to bude nízkoúdržbová zahrada. Budete s ní mít opravdu minimum práce, ale pořád sem tam bude potřeba něco udělat. I stálezelené keře opadávají, i když to není na první pohled zřejmé, a rostou a tudíž potřebují údržbu i když minimální.

Takže ano, vaše zahrada může být velmi nízkoúdržbová, když tomu přizpůsobíte design, styl zahrady, vyberete tomu odpovídající materiál a rostliny.

A jak dosáhnout nízkoúdržbové zahrady?

Moderně nebo přirozeně

nizkoudrz-zahrada-2Základem je vybrat si vhodný styl zahrady. Pokud milujete venkovský styl, spousta kvetoucích kytek, růže, plazivé rostliny, rozlučte se s volným časem. Tyto zahrady jsou nádherné. A aby zůstaly nádherné po celou sezónu, je potřeba o ně hodně pečovat.

Jsou dva směry, kterými se můžete vydat, abyste se měli s vaší zahradou, co nejméně práce. Moderní nebo přirozený vzhled.

Zvolíte-li si moderní vzhled, udělejte maximálně jednoduchý design, snižte počet druhů rostlin na minimum a nakupte více kusů od jednoho druhu. Kytky vybírejte spíše ty s celoročním efektem.

prirodni-zahradaJestliže se rozhodnete pro přírodní zahradu, vybírejte rostliny tak, aby kopírovali okolní přírodu, a ty, o které nemusíte týden co týden pečovat (např. okrasné trávy). Jako trávník udržujte jen malý prostor a zbytek ponechte jako louku.

Tyto dva směry jsou v podstatě extrémy. Čím víc se jim přiblížíte, tím míň práce na zahradě budete muset vykonávat. Můžete je i nakombinovat. Jde o to skloubit jednoduchost a přirozenost.

práce na zahradě uklidňuje, je to takový relax sám o sobě. Nikdy nedovedu v zahradním křesílku dlouho jen tak sedět. Sem tam vytrhnout plevel zachycený v mulčovací kůře nebo ustřihnout odkvetlý květ mi nevadí. Ale trávit každou sobotu plením záhonků a zastřiháváním mraku uschlých květů by mě dost otravovalo. A mít vybetonovanou zahradu se dvěma stálezelenými keři by mě taky neuspokojilo. Zahradu a záhony mám upravené tak, abych mi dělali radost, ale přitom s nimi bylo minimum práce.

Tady je pár tipů, jak docílit nízkoúdržbové zahrady:

1. Trávník

nizkoudrz-zahrada-3Pokud chcete mít anglický trávník, budete ho muset minimálně jednou týdně sekat a zbavovat se pravidelně plevele. Jestli máte na sekání trávy čas jen jednou dvakrát do měsíce, smiřte se spíše s trávníkem typu louka. Jednoduše bude vám občas kvést (což vůbec není špatné) a nebude vždycky krátce zastřižen. Děti možná ocení, když ho necháte povyrůst a dvakrát za léto v něm vysekáte klikatou cestičku.

Jestli se nehodláte sekáním trávy vůbec zabývat, tak si volnou plochu vydlážděte. Trávník můžete taky nahradit drobným štěrkem. V tomto případě počítejte s tím, že spadané listí se vám bude hůř uklízet. Ale pořád je to úspora času. Listí uklidíte jednou za rok, zato sekat trávník musíte několikrát za sezónu.

Další možností je pořídit si umělý trávník. Když trochu zapátráte na internetu, najdete velmi kvalitní kopie trávníku. Je to jen otázka priorit a vkusu.

2. Pevné plochy

nizkoudrz-zahrada-6Množství práce na zahradě bude také záležet na použitých materiálech a kvalitě stavebních prací. Nejméně údržbové bude pnizkoudrz-zahrada-10osezení z kvalitně udělaného betonu nebo do betonu uložené dlažby.

Pokud se rozhodnete pro volnější formu, dlažbu uloženou do písku nebo spáry vysypané hlínou, počítejte, že jednou, dvakrát za rok bude potřeba zbavit spáry plevele.

Pokud byste chtěli na terasu raději dřevo, vyberte si druh, který je odolný vůči počasí, z našich stromů např. dub, vydrží prý i pod vodou 100let. Je potřeba ale jednou za dva roky dřevo obrousit a znovu natřít.

Jestli úplně netrváte na přírodních materiálech, ale vzhled dřeva máte rádi, můžete zvolit velmi nízkoúdržbovou variantu – tzv. dřevoplast.

3. Záhony

nizkoudrz-zahrada-5Jestli máte jen málo času na údržbu zahrady, neznamená to, že se musíte vzdát záhonů s kytkama. Jen je potřeba je tomu přizpůsobit. Použijte obrubníky, nebudete tak muset neustále udržovat tvar záhonu. Než zasadíte rostliny, dejte na záhony netkanou textílii, zabrání prorůstání plevele. Textilii zakryjte mulčovací kůrou nebo štěrkem, pomůže to udržet rostlinám vlhkost i  v horkých dnech a v zimě pomáhá chránit před mrazem.

4. Kytky

nizkoudrz-zahrada-8Spoustu práce kolem kytek si ušetříte,

  • když vyberete rostliny tak, aby se jim ve vaší půdě a na daném stanovišti přirozeně dařilo. Nekupujte cizokrajné rostliny, budete jejich otrokem.
  •  když se vyhnete rostlinám, které jsou krásné jen díky květům. Tyto kytky po odkvětu většinou záhon spíš hyzdí, takže květy nebo i stonky musíte pravidelně odstraňovat.
  • když si výběr kytek a jejich nakombinování předem důkladně naplánujete. Zjistěte si jejich vlastnosti, potřeby a do jakých rozměrů dorůstají a jak rychle se rozrůstají. Abyste pak další roky nestrávili jejich věčným odrýváním, rozsazování a stříháním. Spoustu užitečných informací a rad najdete zde.

Výbornou rostlinou, o kterou se během roku víceméně nemusíte starat, jsou okrasné trávy. Vybrat si můžete z velkého množství druhů, různých velikostí a některé jsou i stálezelené.

5. Stromy

nizkoudrz-zahrada-7Co s nimi? Na každé zahradě by měl nějaký ten strom být. Je to vertikální prvek, který horkotěžko nahradíte něčím jiným. I pro malou zahradu lze najít řešení.

Ale zhlediska údržby zahrady je to s nimi horší. Každý strom opadává. Ano i jehličnany. Jsou sice stálezelené, ale jehličí z nich opadává. A protože jehličky jsou malinké, tak je to s jehličnany paradoxně horší než s listnatými stromy. Listy víceméně lehce shrabete, zametete. Ale jehličí se uklízí hůř, lehce zapadá do všech možných mezírek a škvír a navíc opadává tak nějak průběžně během roku.

Jestli si chcete ušetřit co nejvíc práce s uklízením listí (a jehličí), vybírejte listnaté stromy a speciálně ty s velkými listy. Vyhněte se například břízám, jejich listy jsou malinké, lehké a je jich obrovské množství. Bříza je nádherný strom, ale úklid listí může být tak trochu noční můra. Naopak velmi dobře se uklízí listí např. z katalpy. Má veliké listy, které jednoduše posbíráte i ručně.

 

porovnani-listu

To bylo pár tipů, jak přizpůsobit zahradu tomu, kolik můžete nebo chcete věnovat času své zahradě.

Shrnu to asi takto: Pokud jste se rozhodli, že budete mít zahradu, smiřte se s tím, že se o ni budete muset aspoň občas postarat. Jak moc často budete muset přiložit ruku k dílu už záleží na stylu zahrady a na použitých materiálech a vybraných rostlinách.

Komentáře