Zahrada nepravidelného nebo divného tvaru

Vlastnit zahradu s neobvyklým nebo divným tvarem může pro někoho být noční můrou… „Co s takovou zahradou udělat? Kdyby to tak byl čtverec nebo obdélník“ … říkáte si.

Ve skutečnosti je však zahrada nepravidelného tvaru něco jako dar z nebe, protože vám nabízí vymyslet jedinečný design, který byste v pravidelné obdélníkové zahradě udělat nedokázali.

1. Hlavní věc, co je potřeba udělat je, odpoutat pozornost od divných (nepravidelných, nehezkých) rohů  a míst zahrady

Křivky a kruhy jsou k tomu jako stvořené. Oči přirozeně sledují linie křivek a nevšímají si tak podivných koutů za nimi. Pro volné plochy (trávník, dlážděnou plochu apod.) proto použijte kruhy, ovály nebo křivky.

Můžete ale stejně tak použít i do sebe zapadající čtverce, obdélníky.

Nejdůležitější věcí, kterou je potřeba si zapamatovat při použití hranatých tvarů, je nekopírovat tvar pozemku. Sledujte linie domu, a tvar trávníku nebo dlážděné plochy vyrovnejte podle nich. V případě, že bude trávník kopírovat hranice pozemku, jen podpoříte a zdůrazníte jeho divný nebo nepravidelný tvar.

Samozřejmě, že se stane, že některé záhony (místa okolo trávníku)  budou mít nepravidelný někdy až podivný tvar, ale toho se nebojte. Tato místa zamaskují rostliny samotné.

Když uvidíte stejnou zahradu, na které bude trávník jednou ve tvaru obdélníku a jednou ve tvaru oválu, zjistíte, že oboje může udělat stejně dobrou službu, co se týká zamaskování divných úhlů v zahradě. Přesto Vám budou nejspíš příjemnější ty oblé linie. Působí to jemněji a plynuleji než linie přímé.

Nikde není psáno, kdy použít přímé linie a kdy křivky, v jakém případě je to dobře a kdy špatně… je to vyloženě jen na Vašem vkusu a preferencích. Přesto přímé linie se více hodí k velmi moderním domům a minimalistickému stylu.

2. Přidejte „výšku“ vaší zahradě. Ta spolehlivě odvede oči od podivných úhlů vašeho pozemku.

Zakomponujte do návrhu stromy, pergolu, loubí, treláž, sochu nebo opěrný oblouk na popínavky. Věci a rostliny, které ční v zahradě do výšky, zachytí oči návštěvníka a odvedou jeho pozornost od míst, která nechceme zdůrazňovat.

3. Využijte prostor, který zbude kolem trávníku a vytvořte zajímavou kombinaci rostlin nebo vlnící se cestičku okolo zahrady.

Krása zvláštně tvarovaného pozemku je v tom, že má právě ty divné úhly a přebývající kouty, které vzniknou kolem centrálního trávníku. V těchto místech můžete vytvořit utajené posezení nebo tudy vést nášlapný chodníček, vytvořit oblázkový záhon s okrasnými travami apod. Opět, tyto rafinovanosti odvedou pozornost od samotného tvaru zahrady. Oči sledují cestičku a mají pocit, že zahrada vypadá větší a zajímavější…je tu totiž hodně věcí k vidění!

Potřebujete víc inspirace, rad a nápadů?

Jestli Vám nestačí jen číst, ale potřebujete vidět na vlastní oči, jak při navrhování zahrady postupovat, na co si dát pozor a na co se zaměřit u různých tvarů zahrad, je tady pro Vás členská sekce Jak se navrhuje zahrada, kde najdete spoustu inspirace a rad ve formě videoukázek.

Komentáře