Záhon osázený trochu jinak

Taky děláte rádi občas věci jinak než se má?
Někdo Vám dává rady, ale Vám v hlavě letí „takhle to JÁ rozhodně dělat nebudu“ anebo „a just to udělám jinak!“.
Tohle přesně znám a občas se prostě potřebuju pravidlům vzepřít.
Proto mám pro Vás tip na osázení záhonu trochu jinak (tak trochu proti pravidlům).
Jedno z pravidel při osazování záhonů je, že dozadu k plotu dáte vyšší stálezelené nebo opadavé keře a před ně vysázíte trvalky. Ve většině případů je to tak, že vzadu je zelené pozadí a před ním se mění barvy trvalek tak, jak postupně vyrůstají a kvetou.
A co když … to uděláme naopak?
Teď si říkáte: „Naopak? Jakože dozadu trvalky a před ně keře? Haha, to je pěkná blbost….
Máte pravdu, to by teda byla…
Ale já myslím JINAK jinak:
Udělejte barevnou zadní „stěnu“ a před ni vysázejte stálezelené kytky, které ani nemusí kvést. Stačí, aby byly okrasné listem, a když pokvetou, bude to bonus navíc.
Tady je ukázka jednoho konkrétního záhonu, kde to pěkně funguje:
Barevnou stěnu tu dělají 3 druhy tavoly kalinolisté: Diabolo, Darts Gold, André a mezi nimi je zlatice prostřední (neboli zlatý děšť).
Už jen samotná tato kombinace je hned z jara úžasná.
Nejdřív kvete zlatý déšť, pak vyrůstají a vybarvují se listy všech keřů a pak začnou postupně kvést i tavoly.
Stálezelenou ozdobu (tedy i v zimě) tu před nimi dělají nízké buxusy (kdybyste měli obavu z housenek, lze je nahradit drobnolistou cesmínou), levandule a kosatce. Mezi to můžete ještě jako další kvetoucí bonus vysadit cibuloviny, jako je tady např. okrasný česnek, modřence, narcisky.
Přes léto tady kvetou levandule a třapatky a na podzim, kromě krásně se zbarvující zlatice a podruhé kvetoucí levandule, kvete i rozchodník.
Je tu jedno minus, které musím zmínit. Pokud potřebujete mít pohledovou clonu i v zimě, tak takto osázený záhon Vám ji neposkytne. Všechny vysoké keře jsou opadavé.
Ale i v zimě je záhon okrasný díky stálezeleným rostlinám v přední linii 🙂
Tak to byl záhon jinak.
Občas je fajn vzepřít se pravidlům, ale většinou je lepší je následovat. Protože  ukazují tu nejlepší cestu, vyzkoušenou, takže se už nemusíte trápit metodou „pokus/omyl“.
Proto, jestli potřebujete Návod, jak si osázet zahradu, tak je tu pro Vás už vyzkoušený a fungující postup, jak mít krásnou zahradu bez zbytečných výdajů a nekonečného zkoušení a přesazování.
Komentáře