Štěrkový trávník

aneb Jak levněji a účinně vyřešit povrch nájezdu nebo stání pro auto.

Potřebujete větší prostor na stání pro víc aut, pro otáčení auta nebo máte delší příjezdovou cestu? Ale nechcete nebo nemůžete to celé vydláždit nebo vybetonovat? Pak mám pro Vás skvělou náhradní variantu.

Hádám, že Vás štvou vyježděné koleje v trávníku na příjezdové cestě nebo na parkovacím stání. Je to škaredé, při deštích blátivé a vy řešíte, co tím.

Je spousta variant. Některé se dost prodraží – jako třeba celý prostor vydláždit nebo vybetonovat. Některé jsou zase kompromisem, ale ne vždy vypadají dobře – jako udělat pevné nájezdové pásy a mezi nimi nechat trávník. Anebo použít na celý prostor zatravňovací dlaždice. Betonové vysávají vodu z okolní půdy, takže tráva v nich dost strádá, a plastové…jsou prostě plastové.

Spousta lidí se rozhodla pro dlážděný nájezd, vedle toho dlážděný chodník a ještě vedle třeba místo na popelnice…a pak celá předzahrádka je jedno velké betonárium, zeleň už se tam nevejde. A v létě je tam obrovská výheň.

V mnoha případech si takovou zpevněnou plochu nevybudujeme sami, ale na pokládku potřebujeme odbornou firmu. A spolu se stále se zdražujícím materiálem nás takový nájezd přijde na majlant.

Mám pro Vás skvělé řešení – levnější, zelenější a zvládnete to sami ŠTĚRKOVÝ TRÁVNÍK.

Co je to štěrkový trávník?

Odborně je to pojízdný trávník na štěrkové vrstvě výšky 20 až 30 cm, jehož meziprostory jsou vyplněny zeminou a zakořeněnými travami.

Jednoduše je to „vytuněná“ zemina pomocí štěrku, na které v pohodě roste tráva nebo jiné trvalky jako např. řebříček. A díky tomu máte zelenou plochu, na které můžete bez obav parkovat, otáčet se nebo přejíždět ke garáži, a nebudete v ní mít blátivé koleje.

zdroj: constructionforum.de

Na pohled to není rovnocenný trávník ke krátce střiženému anglickému trávníčku. Ale po dokonale pěstěném trávníku u terasy byste si stejně nenechali jezdit auto. Je to funkční pojízdná plocha, ale levnější a jednodušší na zbudování a hlavně je to ozeleněný prostor.

Toto řešení lze použít na rovném a lehce svažitém terénu do 5%

Podle toho, jaký druh trávníku zvolíte, tak můžete mít takovouto plochu i kvetoucí.

Zdroj: raumberg-gumpenstein.at

Štěrkový trávník má výborné vlastnosti a výhody (když je dobře udělaný):

  • nezůstává na něm stát voda jako třeba na větší betonové ploše,
  • způsobuje méně hluku při přejíždění než po dlážděné či betonové ploše
  • a umožňuje mít v daném prostoru víc zeleně.
  • Jeho pořízení je levnější a dostupnější,
  • je snadnější na zhotovení a
  • nepotřebujete budovat nějaké dodatečné odvodnění nebo kanalizaci.

Jak na štěrkový trávník?

Potřebujete promíchat zeminu se štěrkem do hloubky 15-25cm. Výška (mocnost) této nosné vrstvy záleží na tom, jak často budete po štěrkovém trávníku jezdit nebo na něm stát. Jestli je to jen příležitostné parkovací místo, tak stačí menší vrstva, jestli je to pro dennodenní používání, tak udělejte tu nosnou vrstvu raději větší.

Smíchejte tedy zeminu (nebo kompost) se štěrkem o velikosti (frakce) 0/32 – 0/64, kdy zemina by měla tvořit 10-20% a štěrk 80-90%. Rozprostřete v potřebném prostoru a pořádně zhutněte. K tomu můžete použít tzv. žabu neboli vibrační pěch anebo válcovací stroj (lze půjčit v půjčovnách nářadí).

Vyrovnaný povrch osejte travním osivem a růst můžete podpořit zalitím (není nutné). Pro osetí plochy použijte travní směs nejlépe pro štěrkové trávníky.

Travní směsi pro štěrkové trávníky mohou být složeny pouze z travních druhů nebo mohou obsahovat příměs bylin. Takovou odolnou bylinou, která zvládá i chudší půdy a zatížení je řebříček.

Když použijete směs trav a bylin, bude štěrkový trávník pestřejší. Ale v tom případě je potřeba omezit sekání, aby byliny z trávníku nevymizely.

Jak štěrkový trávník udržovat?

Štěrkový trávník není potřeba sekat tak často jako klasický trávník a to na výšku 4-6cm. Na hodně užívaných místech poroste pomaleji, tak postačí posekat 1-3x ročně. Okraje a místa, po kterých se nejezdí, budou potřebovat častější údržbu, 3-6x ročně. Štěrkový trávník by se neměl sekat při teplotách přesahujících 25 °C.

Zalévat trávník pravidelně není potřeba, pouze v případě dlouhodobého sucha a horka. Je vhodné

štěrkový trávník občas pohnojit, protože přece jen při tom velkém zatížení a stresu potřebuje určitou podporu regenerace.

Zdroj: www.saatgut-shop.com

Jaký materiál si na povrch příjezdové cesty nebo parkovacího stání vyberete je na Vás. Štěrkový trávník je jedna z možností. Abyste se mohli rozhodnout, jaký materiál použijete, je dobré si udělat celkový plán zahrady. Abyste věděli, jestli to všechno bude spolu ladit.

Zatím nevíte, jak bude Vaše zahrada vypadat?

Pokud zatím nevíte, jaký povrch a materiál na zahradě zvolit nebo ještě netušíte, s čím na zahradě začít, je tu pro Vás kurz Zahradní Tvaromagie. V něm si vymyslíte svou budoucí krásnou zahradu, včetně výběru vhodného materiálu na parkovací stání, terasu či cestičky.

 

Komentáře
  1. Danca napsal:

    A jak se to seká? Neníčí ty kameny sekačku?

    • Míša Nemuchovská napsal:

      Musíte mít sekačku nastavenou na větší výšku trávy. Právě tam, kde jezdí auta nebo parkují, tak ta tráva neroste tak bujně. Po okrajích se může nechat růst a pak jen párkrát za sezónu vzít křoviňákem.

Komentáře nejsou povoleny.