Stálezelené keře nemusí být jen jehličnany

Stálezelené keře, to jsou keře, o kterých se říká, že jejich listy neopadávají.

Není to tak úplně pravda. Pravdou je, že nikdy neshodí všechno listí naráz (za podmínky, že dobře prospívají), ale své olistění také obměňují. Staré, nepotřebné listy shazují postupně. Nejčastěji pod stálezelenými keři najdete větší množství opadaných listů v jarních měsících. Nelekejte se. Je to normální. Protože z jara mu narostly listy nové, mladé a ty staré už nejsou potřeba.blýskavka živý plot

Máme zafixováno, že když se řekne neopadavý strom nebo keř, první nás napadne jehličnan. Ale obrovský výběr stálezelených keřů je i mezi listnatými.

13413913_10153794609072017_836397867_n (1)Dřív bylo moderní osázet předzahrádku jehličnany, aby s tím bylo málo práce a bylo tam zeleno celý rok. Jehličnany jsou většinou dost drahé a tak se prodávají malé.  Jehličnany sice rostou pomalu, ale časem přece jen vyrostou. A teď je ve spoustě předzahrádek vidět obrovskou túji vedle vysoký smrk přímo před oknem, v horším případě zastiňují celý dům. Nevypadá to hezky a asi to ani nebude příjemné pro obyvatele, když mají pořád v domě tmu.

 

13407426_10153794609027017_1332222103_n (1)A přitom o jehličnanech je známo, že jim zastřihování a tvarování nedělá dobře. (Pro takový případ musíte vybrat vhodnou odrůdu.) Takový přerostlý strom nebo keř můžete tak akorát vykácet.

Proto je dobré si předem dobře rozmyslet, co si do předzahrádky nebo do malé zahrady zasadíte.

Zkuste pro změnu zapátrat mezi listnatými stálezelenými keři. Je jich opravdu hodně, a můžete vybírat i podle velikosti, kvetení nebo podzimní okrasy – bobulek nebo zbarvení listů.

Většina z nich má lesklé listy, sluneční ochranu a tudíž jim vyhovují slunečná místa, ale zvládají i polostín a stín. Na rozdíl od jehličnanů, se většina z nich může pochlubit i květy. Jsou ve většině případů spíš nenápadné, ale některé druhy zdobí na podzim i barevné plody – např. hlohyně.

Obr. Hlohyně v ziměhlohyně v zimě

Obecně platí, že stálezelené keře rostou pomaleji než ty opadavé keře. Je to cena za to, že svými listy krášlí zahradu i v zimě.

 

Najdete mezi nimi i takové, které jsou vhodné na živé ploty. Kromě výše zmíněné hlohyně, která kvete v květnu/červnu bíle a na podzim zdobí žlutými nebo červenými bobulkami, jsou krásné živé ploty i z bobkovišně.

Obr. Bobkovišeňbobkovišeň

Dalším velmi hezkým neopadavým listnatým keřem je cesmína, krásné jsou i její panašované odrůdy, a mahonie, která z jara přitahuje pozornost svými žlutými květy. U těchto dvou pozor pokud máte malé děti, mají totiž ostnaté listy.

Dalším zajímavým keřem s několika odrůdami s jednobarevnými i panašovanými listy je brslen. Velmi známý a dobře tvarovatelný je krušpánek neboli buxus.

Obr. Tvarované buxusybuxus v záhoně

 

 

Nádherná je aucuba se svými nezaměnitelnými „flekatými listy je odolný keř vhodný do stínu. Krásný keř, na kterém zjara raší nové listy v červené barvě je photinia, česky blýskavka.

Obr. Aucubaaucuba
Obr. Blýskavkablýskavka

 

 

 

 

Z cizokrajných rostlin, kterým se daří i u nás, lze využít velmi efektního bambusu. Tady doporučuji zjistit si, jak se daný druh rozrůstá, jestli není příliš invazivní a popř. mu vymezit prostor protikořenovou bariérou.

Obr. Bambus

Z ostatních trvalek, pro případ, že byste potřebovali něco menšího, stálezeleného, můžete použít bergénii, levanduli, yuku, půdopokryvný barvínek nebo některé odrůdy trav.

Obr. Barvínekbarvinek

Ikdyž zasadíte okrasnou trávu, která na zimu usychá, nestříhejte ji hned na podzim. Suchá stébla ozdobí vaši zahradu přes zimní období.

Obr. Suché okrasné trávy v zimězahrada v zimě
Komentáře