1. Hortenzie velkolistá (hydrangea macrophylla)
Existuje víc druhů, některé mají kulovitá květenství a některé zase ploché květy (hydrangea macrophylla serrata, hydrangea macrophylla normalis). Ale všechny velkolisté hortenzie prosperují nejlépe, když mají maximálně ranní slunce, odpolední stín a propustnou půdu.
Rozhodně pro ni není vhodné příliš horké a suché stanoviště. Je jí nejlíp na světlém místě, ale bez přímého slunečního svitu, s vlhčí a propustnou půdou. Většina těchto hortenzií má ráda místo pod stromy nebo u domu a pravidelnou zálivku, pokud jsou v květináči.
Hortenzii velkolistou ostříhejte (stačí uschlá květenství) hned po tom, co začnou květy odkvétat. Hned po odkvětu se na stoncích totiž tvoří nové pupeny pro květy v příštím roce. Když tedy hortenzii ostříháte později (na podzim či na jaře) připravíte se následující rok o kvetení. Uschlá květenství můžete na rostlině ponechat jako zimní okrasu. Když odstraníte pouze suché květy až na jaře, tak o kvetení v příštím roce nepřijdete.
Sázet a přesazovat hortenzii je nejlepší na podzim nebo na jaře.
Hortenzie velkolistá dorůstá do výšky 90-180cm, průměrná šířka je 120cm.
A protože pupeny se tvoří už v předchozím roce, je hortenzie velkolistá také náchylnější k namrzání, pupeny můžou omrznout a rostlina v následujícím roce nepokvete. Proto je dobré tuto hortenzii chránit před mrazy.
Odolnější mrazům je druh Hydrangea macrophylla serrata – hortenzie pilovitá, ikdyž i tu je lepší chránit před jarními mrazíky. Tato má ploché květy, které nakvítají postupně a má schopnost změnit barvu květu 3-4x během sezóny. A pokvete déle, pokud květy hned po odkvětu odstřihnete.
Pokud si pořídíte modře nebo růžově kvetoucí hortenzii velkolistou, tak její barvu můžete ovlivnit pomocí přihnojování speciálním hnojivem, které obsahuje hliník (a ten způsobuje její modrou barvu). U bíle kvetoucích druhů změny barvy nedosáhnete.
V případě, že máte kyselejší půdu, můžete tak změnit růžovou na modrou. V zásadité půdě se Vám to ani s přidáním speciálního hnojiva nepodaří. Kořeny dokáží absorbovat hliník jen v kyselé půdě (pH nižší než 5,5). Pokud máte zásaditou půdu, tak ani hnojivo na modré květy rostlině nepomůže. Nedokáže si ho ze zásadité půdy vytáhnout. Pokud máte kyselou půdu, ale není v ní obsažen hliník, tak květy modré nebudou, je potřeba přidat ho pomocí speciálního hnojiva.
Hortenzie všeobecně preferuje lehce kyselejší půdu, protože je pro ni snažší vyzískat z ní látky potřebné pro zdravý růst. Je tak menší pravděpodobnost, že dojde ke žloutnutí listů (tzv. chloróze – nedostatek železa). V zásaditých půdách si hortenzie např. železo není schopná vytáhnout, takže nepomůže ani jeho přidání do půdy.
Pokud Vám žloutnou spodní listy nebo je vidět jejich žilkování, je to pravděpodobně způsobeno tím, že má rostlina méně železa. Pokud ale rostlina jinak prosperuje, bohatě kvete a roste, tak není potřeba nic řešit.
2. Hortenzie latnatá (hydrangea arborescens)
Hortenzie latnatá (hydrangea paniculata)
Tento druh patří k méně náročným druhům hortenzií. Je celkem nenáročná na půdu i na stanoviště. Stačí jí jakákoliv propustná půda, bohatá na živiny, stanoviště nejlépe na slunci či v polostínu, pH jakékoliv.
Její velkou výhodou je, že je zimovzdorná o mnoho víc než ostatní druhy, takže ji můžete pěstovat i v chladnějších oblastech.
Dorůstá do výšky 1,5m – 2 a do šířky stejně tak. (Najdete ale spoustu mnohem menších kultivarů). Díky těmto rozměrům, je to výborná rostlina pro živý plot nebo jako pohledová bariéra.
Kvete od prostřed léta do podzimu a její květy mají tvar velké šišky. Výborným kultivarem s obrovskými květy je „Lime Light“.
Dalším bonusem je změna barev během roku. Květy se barví z bílé do růžové a zelené listy mění na podzim barvu do červena.
Hortenzie latnatou stříhejte (pokud potřebujete) nejlépe v na začátku zimy nebo brzo zjara. Květy vyrůstají na nových výhoncích na začátku sezóny.
Toto je jediný druh, ze kterého můžete vypěstovat i stromkovou formu.
3. Hortenzie stromečková (Hydrangea arborescens)
Hydrangea arborescens „Anabelle“
Říká se jí také divoká hortenzie. Velmi dobře snáší slunce a polostín. V teplejších oblastech jí bude líp v polostínu.Na rozdíl od ostatních druhů hortenzií zvládá i sušší podmínky a běžnou půdu, jakékoliv pH, přihnojovat není potřeba.
Kvete krémově bíle od začátku léta až do podzimu. Květy se tvoří na nových výhonech. Proto, pokud máte potřebu, stříhejte ji na konci zimy nebo začátkem jara.
Dorůstá do výšky 1 – 1,5 m a stejně tak do šířky.
Oblíbených kultivarem je „Annabelle“ Jeho výhodou je naprostá mrazuvzdornost a bohaté kvetení i když ji na jaře radikálně ostříháte. Vylepšená verze tohoto kultivaru je „Incrediball“, má silnější stonky, takže líp udrží těžké květy, a bohatěji kvete.
4. Hortenzie dubolistá (hydrangea quercifolia)
Jak název napovídá, jméno získala podle tvaru listů, které se podobají dobovému listí. Kvete bíle, velkými oválnými květy, které se zbarvují na konci sezóny do růžova. A parádu dělají i tmavě zelené listy, které se na podzim zbarvují do červena.
Dorůstá do výšky 1-2 m a stejně tak do šířky. Stříhat není nutné, ale v případě potřeby hned po odkvětu, nejpozději do konce července. Kvete totiž na loňském dřevě.
Poroste na slunci až v polostínu a vyžaduje kyselou, vlhčí a propustnou půdu. Snese i těžkou půdu, kde však poroste pomaleji. Nejlíp pokvete na plném slunci. Zvládne I sušší stanoviště, ale v tom případě jí bude (v teplejších oblastech) líp v polostínu.
5. Hortenzie řapíkatá (hydrangea petiolaris) – popínavá
Hortenzie řapíkatá je pnoucí druh, který vyžaduje nejlépe stín až polostín, ale při pravidelné zálivce může zvládnout i slunné stanoviště. Půdu vyžaduje vlhčí, propustnou, kyselou.
Kvete v červnu až červenci krémově bílými květenstvími, které nakvétají postupně. Listy se na podzim zbarvují do žluta. Je plně mrazuvzdorná.
Narůst může do výšky 4 – 10m a do šířky 2-4m.
Popínavou hortenzii není potřeba stříhat, jen v případě, že ji potřebujete usměrnit. Jestli se chystáte ji ostříhat, tak nejlepší čas je hned, jak začnou květy odkvétat.
Udělali jsme si přehled nejznámějších druhů hortenzií. Teď je potřeba vyzkoumat, kterou máte Vy. A pak zjistíte, proč Vám nekvete, proč má oschlé listy nebo celkově neprospívá.
Největší problém asi bude rozeznat od sebe hortenzii velkolistou, latnatou a stromečkovou. Hortenzii popínavou stoprocentně poznáte a dubolistou taky.
Pokud jste si kytku koupili v některém supermarketu jako Lidl apod., tak s velkou pravděpodobností máte hortenzii velkolistou.
Má kulovité nebo ploché květy (ty nakvétají postupně) a velké, tlusté listy. Většinou stonky mívají na sobě černé nebo načervenalé flíčky nebo čárky. A tato kráska nesnáší přímé slunce a je jí líp v kyselejší půdě.
Když na podzim nebo na jaře hortenzii velkolistou ostříháte, tak v dalším roce nepokvete. Taky potřebuje před zimními a jarními mrazíky přikrýt (třeba chvojím).
—————-
Pokud máte hortenzii s květy ve tvaru šišky (kónický tvar), tak máte pravděpodobně hortenzii latnatou. Listy má menší a užší. Ta si naopak libuje na slunci a maximálně v polostínu. Tuhle ostříhejte brzo na jaře. Chránit před mrazy nepotřebuje.
—————-
Stromečkovitá hortenzie má kulaté květy stejně jako hortenzie velkolistá. Ale na rozdíl od ní má hortenzie stromečková jednotlivé kvítky v květenství daleko drobnější. Má srdčité listy, ale na rozdíl od velkolisté hortenzie, jsou tenké, mají matnou barvu a jejich povrch je drsnější a jsou dál od hlavního stonku – viz obrázek.
Pokud si pořád nejste jisti, jaký druh máte, tak to zkusíme postupně, podle vzrůstu hortenzie, podle tvaru a postavení listů a podle tvaru a barvy květu.
⇒Vzrůst
Hortenzie má 3 různé způsoby vzrůstu. Jestli má vaše hortenzie tvar
⇒Tvar listu
⇒Postavení listů
⇒Vzdálenost listu od hlavního stonku (viz obrázek výše)
⇒Tvar květu
⇒Barva květu
Teď už byste měli být schopni rozeznat, jaký druh jste si pořídili nebo co Vám na zahradě vlastně roste.
Ještě než se podíváme na možné příčiny, proč se Vaší hortenzii nedaří, je potřeba vyvrátit pár mýtů, které o hortenzii na internetu kolují.
Věřím, že teď už je Vám jasné, co ta Vaše hortenzie potřebuje i proč třeba nekvete.
A jestli ještě pořád nevíte, tak si to shrneme:
Jestli je Vaše hortenzie druh, který kvete na nových výhonech, keř je zdraví a prosperuje, ale nekvete. Zkuste ji přemístit na slunečnější místo.
Jak vidíte, je důležité vědět předem, jakou rostlinu kupujete a jestli jí to dané místo, které chcete osázet, bude vyhovovat. Jinak si přidáváte spoustu práce (s přesazováním) a trápení („proč nekvete?“).
Pokud si chcete vybrat ty správné rostliny přesně pro Vaši zahradu, přesně pro Vaše záhony, a naučit se jak je dobře nakombinovat, aby zahrada byla krásná celoročně, přidejte se do kurzu Kytkověda pro laiky. Klikněte sem pro detailní informace o kurzu.