Nejnovější trendy v zahradním designu pro rok 2017

Zahradní design je jedna z nejpomaleji se měnících kreativních činností.

Přece jen růst rostlin nijak neuspíšíme, a udělat si zahradu není tak jednoduché jako zařídit si pokoj. Přesto jsou tu vidět určité trendy a změny chutí a preferencí majitelů zahrad.

prirodni-materialy21. Přírodní materiály

Podle světových zahradních designérů si lidé přejí použít v zahradách víc přírodních materiálů a méně geometrických tvarů. Je tu vidět jakýsi návrat k přirozenosti, autentičnosti.  Majitelé zahrad žádají, aby jejich zahrady působily víc než dokonalostí spíše pocitem, že si zahradu vytvořili sami. Více než jednoduchý, moderní nábytek a jiné prvky v zahradě, vyžadují starodávný ve stylu „udělej si sám“.

 

hyperlocalism2. Hyperlokalismus

Čím dál víc se používají a budou používat pro osázení zahrad rostliny, které se přirozeně v dané oblasti (lokalitě) a prostředí vyskytují. A platí to nejen pro rostliny ale i pro použité materiály.

Co víc, objevuje se silný trend dbát i na změny klimatu a přizpůsobit tomu výběr rostlin, např. když je v oblasti moc srážek nebo dlouhá období sucha, příliš sněhu nebo naopak žádný sníh, časté silné větry apod. Tyto klimatické jevy jsou určitou výzvou pro designéry najít při vytváření nové zahrady rovnováhu mezi daným klimatem a přáními majitelů zahrad.

3. Náhražky trávníku

alternativa-k-travnikuLidé čím dál víc hledají alternativy k trávníku. Dlouhotrvající suchá období jsou častější a častější a opečovávané trávníky jimi dost trpí. Proto dalším trendem jsou náhražky trávníků. Náhražkami jsou umělé trávníky, vyšší druhy trav anebo prérijní druhy, které vydrží delší období bez vody a nemusí se ani tak často stříhat. Místo trávníku se také (hlavně v menších zahradách) stále více uplatňují štěrkové plochy, dřevěné nebo kamenné „podlahy“. V tomto případě je potřeba dostatečně vyvážit „kamennou“ plochu rostlinami, zelení.

 

mix-tradice-a-moderniho4. Míchání starého a novéhonahrazka-travniku

Míchat moderní styl s rustikálním se v jakémkoliv oboru dřív moc nenosilo. Teď je to povoleno a dokonce se tento trend objevil i v zahradním designu. Jde o kombinování moderního stylu s tradičním a o tom, jak je kombinovat působivě. Jde to buď umístěním moderních předmětů do tradiční zahrady nebo zakomponovat výrazné tradiční (rustikální) prvky do moderní zahrady.

5. Aktivní hrací plochy pro každý věk

zahrada-jako-hristeLidé už nechtějí prostory, které by museli neustále zbavovat plevele, chtějí místa pro odpočinek, hraní a relax. Prostory pro hry pro dospělé jsou velmi žádané. Pro děti majitelé zahrad požadují mít víc plochy pro tvoření a stavění než jen pískoviště a prolézačky.  A tyto prostory se stávají součástí zahradního designu, rozvržení zahrady.

mini-kere-v-zahrade6. Trpasličí keře

Stavební parcely se neustále zmenšují, domy se zvětšují a na zahradu zbývá stále méně místa. Také čím dál víc chceme nízkoúdržbové zahrady.  A tomuto potřebujeme přizpůsobit i výběr rostlin. Když potřebujeme keř vysoký jen půl metru, je nesmysl si pořídit něco, co má ve finále mít výšku metr. Takový keř budete muset dalších 20 let stříhat, abyste ho udrželi v požadované výšce.  Proto máte-li malý zahradní prostor, vyberte i rostliny malé. Pro rok 2017 tedy budou trendem sloupové stromy, trpasličí keře, trpasličí trvalky a půdopokryvné rostliny. Např. Hortenzie „Bobo“ nebo „Little Quick Fire“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hortenzie „Bobo“

Spoustu inspirace pro vaši budoucí úžasnou zahradu najdete i v roce 2017 na mém blogu nebo v mých elektronických knihách (eboocích).

Přeji Vám krásný rok 2017, plný splněných přání a uskutečněných plánů.

Míša Nemuchovská

Komentáře