Jak začlenit hřiště do zahrady (tipy na přírodní hřiště)

Lámete si hlavu, jak dostat hřiště do zahrady, aby to vypadalo dobře a zároveň to děti nenudilo? Chápu, je to trošku oříšek. Plastových barevných domečků a skluzavek se nabízí všude spousta. Ale jakmile to dáte do zahrady, tak veškerá snaha o úžasnou zahradu je v háji. Barevné hřiště souboj o pozornost skoro vždycky vyhraje. Což je super pro děti, ale Vám nezbývá než si jen povzdechnout a říct si „tak … je to jen na pár roků“.

Ne. Nemusíte vydržet. Udělejte to tak, abyste měli zahradu úžasnou i s hřištěm. A myslím, že i děti to víc ocení.

Mám vyzkoušeno, že děti nejvíc baví věci, které hodláte vyhodit. Krabice, ve které Vám dopravce dovezl nové křeslo, je nejdřív domeček nebo schovka, pak buben a nakonec něco co mají dovoleno zničit. Ostříhané větve ze stromu nebo z keře nemám nikdy dovoleno odnést na spálení – buď se s nimi šermují nebo si z nich dělají hnízdo, týpí apod.

Staré lano máme pořád různě rozvěšené jednou na jabloni podruhé na třešni a potřetí je natažené mezi nimi tak, že se můžete uškrtit, když nedáváte pozor. A když se lano omotá speciálním způsobem kolem skládacího žebříku, tak z toho vyjde i úžasná plachetnice!

Mám tady pár tipů na přírodní hřiště, které je součástí zahrady, aniž by s ní soupeřilo o pozornost.

1. Využijte terén

Klidně pořiďte dětem skluzavku. Na většině zahrad ale trčí uprostřed zahrady místo stromu. Jestli máte nějaké převýšení na zahradě, nerovný terén, kopeček, tak na něj udělejte pár schodů a z něj skluzavku. Může být i červená, ale určitě seženete i méně nápadnou barvu, budete-li chtít.

Máte- li zahradu spíš jednu vekou placku, tak můžete udělat „umělý kopec“ tak, že zasypete velkou rouru nebo betonovou skruž hlínou. Využijete tak i prostor pod skluzavkou jako prolézačku.

2. Vyhrajte si se špalky

Dřevo je snad nejpříjemnější materiál, tak s ním nešetřete ani na hřišti. Obzvlášť dřevěné špalky můžete využít na tisíc způsobů.

Nařežte různé délky a postavte je těsně vedle sebe buď na rovnou zem nebo klidně i do svahu místo schodů. Máte hned úžasnou zábavu pro děti.

Nebo stejně vysoké špalky naskládejte kousek od sebe jeden za druhým a máte dobrodružnou cestičku nad zemí. A vlastně ani nemusí být stejně vysoké. Pak dejte dva špalky dál od sebe, umístěte na ně desku a máte lávku přes potok (který tam může být doopravdy nebo třeba jen oblázkový).

3. S kládami nešetřte

Znáte to: Jste na procházce v lese a každá kláda, kterou děti minou, musí být vyzkoušena. A nejlépe ta, která je srovnaná na ostatních nahoře na hromadě na kraji lesa. „Nelez tam!“ Znáte, že?

Tak jim klády dopřejte i doma. A čím křivější tím lepší. A nejlépe hned několik. Ze silnější rovné můžete udělat i schody na prolézačku nebo na kopec.

   

4. Lana nesmí chybět

Chodit nahoru po schodech? To umí každý. Ale vylézt po lanovém žebříku to už je tak trochu výzva.

Zavěšená lana, lanová prolézačka to už je celkem běžné, ale děti to pořád milují.
Máte-li nějaký ten svah, tak místo schodů můžete natahat síť z lan, určitě i kdejaký dospělý si to bude chtít vyzkoušet.

A když necháte jedno dvě lana jen tak někde volně k dispozici, uvidíte, že děti si sami vymyslí, jak je nejlíp použít.

5. Nemusí se jen sportovat

Pokud si říkáte „ten náš divoch, by se na něčem takovém přerazil…“, tak vytvořte spíš něco jako „hrací zónu“. Můžete dětem udělat přírodní kuchyň nebo přírodní piškvorky. Nebo nasbírejte u dědy nějaké zbytky dřevíček a špalíků a nechte děti rozvíjet fantazii při stavění dřevěného „lega“. A pokud je tatínek instalatér, tak není problém využít i části jeho materiálu.

6. Využijte rostliny

Není nad schovávačky v keřích. U nás nejlepší chodník je ten který“vede“ skrz keře a přes záhony. Samozřejmě, že tam žádný nevede, ale zato je nejzábavnější a já pokaždé, když skáče přes záhon (chodník je o 1 m vedle), trnu, jestli mi tu kytku tentokrát už zlomí.

Tak jim vysaďte keře, ať se mají kde schovávat a kudy prolézat. Nebo aspoň zapíchejte proutky vrby do země, aby měli vrbový tunel nebo stan, až to obroste listím.

Taky můžete zavěsit nahusto bambusové nebo obyčejné klacíky na jednoduchou dřevěnou konstrukci. Budou jimi prolézat, zkoušet na ně hrát a určitě vymyslí i další využití.

   

7. Mosty a mostečky

To je klasika a vypadá i hezky. Ale dávejte pozor, aby to nebyl most, který jakoby přistál uprostřed zahrady z nebe.
Most by měl vést odněkud někam nebo přes něco.
Pokud plánujete nebo máte na zahradě potůček, tak most přes něj se úplně nabízí a děti ho rozhodně ocení. Ale nemusí být ani přes vodu, stačí udělat jen koryto a vysypat ho různě velkými oblázky. Anebo z podesty na podestu, z kamene na kámen, ze špalku na špalek…

8. Schody

Je neuvěřitelné množství způsobů, jak se dostat NAHORU. Tady je pár inspirativních fotek, které není ani potřeba popisovat.

9. Nebojte se vody

Tak té se děti rozhodně nebojí, že? Určitě už víte, že jak jim dáte na hraní vodu, máte od nich na hodně dlouho volno. Tak se toho nebojte a nechte je se i trochu zašpinit. Však pračka to zvládne.

10. A co pískoviště?

No jasně, to nesmí na hřišti chybět. Ale někdy je fajn mít ho trochu schované.

Přidejte se do uzavřené facebookové skupiny Tvoříme si zahradu snů a získáte přístup ke spoustě inspirativních obrázků. Navíc se zde můžete radit a čerpat nápady od stejně naladěných lidí jako vy.

Komentáře
  1. Eva napsal:

    Dobry den, to jsou krasny prvky. Netusite, kde se to da nakoupit? Treba ten domek hned na prvni fotce….

Komentáře nejsou povoleny.