Jak si navrhnout předzahrádku

Předzahrádka je místo kudy denně alespoň 2x projdeme. Jak si ji tedy uspořádat, aby byla hezká a zároveň praktická?

Před domem většinou potřebujeme parkovací místo, nebo i příjezdovou cestu, chodníček do domu, místo na popelnice, popř. další věci jako rozvaděč, osvětlení apod.

Někdy je docela těžké vymyslet, jak to všechno dostat do většinou malého prostoru před domem a uspořádat to tak, aby předzahrádka byla i krásná.kruhové tvary

Vzhled versus funkčnost

Nemusí nutně být jedno nebo druhé. Co je krásné může být i praktické a pro předzahrádku je to docela i nutnost.

Jsou dvě cesty, jak začít navrhovat předzahrádku:

1. Od praktického ke kráse – tahle cesta se zdá nejlogičtější. Naplánovat, kde bude cesta, popelnice, a pak mezi to zasadit sem tam kytku. Když ale hned na začátku zabřednete do přemýšlení o funkčních věcech, těžko se z toho pak dělá něco, co vypadá i krásně. Zkuste to naopak.

Obr. Praktické ale nudnépraktické ale nudné

2. Od krásy k praktickému

Navrhněte si předzahrádku nejdřív tak, aby se Vám líbila (bez popelnic a stání pro auto), a pak teprve vymyslete, jak do toho zakomponovat ty nutné praktické věci. Takhle se Vám snadněji podaří vytvořit si krásný vstup do domu včetně toho, aby splňoval i praktickou stránku.

Obr. Osázené parkovací stání předzahrádka1

 

Popusťte uzdu své fantazii

Předzahrádka nemusí být nutně nudná a nezajímavá. Pokud máte před domem větší prostor, zkuste v návrhu použít křivky, oblé tvary, u velmi moderních domů propojujte hranaté tvary.

front-garden s vodním prvkem

 

Pokud máte menší prostor snažte se ho opticky zvětšit pomocí dobře zvolených tvarů a materiálů. Např. kruh zvětšuje prostor do všech stran, stejně tak dlažba malých rozměrů prostor opticky zvětšujeIMG_0534.

 

 

 

 Zakomponujte do návrhu praktické věci.

Teď popřemýšlejte, kam umístíte popelnice, aby jste je měli po ruce, ale přitom ne hned na očích, když přijdete domů. Oddělte toto místo pomocí keřů nebo zídky.
schovaná popelnicestříška na kola nebo popelnice

 

točna na popelnici

 

 

Existují i otočná zařízení na popelnici. Běžně je schovaná za plotem a když je potřeba vyvézt, jen otočíte „kolotočem“ a popelnice je přístupná z venku. Zbytek týdne je schovaná a nehyzdí vstup do domu.

Tam kde bude stát auto, počítejte s o trochu větším prostorem něž je nutné. V budoucnosti to určitě oceníte. Parkovací místo může postupně přecházet v záhon třeba tak, že nejvzdálenější dlažbu jakoby rozvolníte – sem tam odstraníte kus dlažby a místo ní vysadíte třeba okrasnou trávu nebo jinou kytku. Anebo si udělejte podzemní parkování :-).podzemní parkování

 

 

A nezapomeňte na chodníček k domu. Snažte se ho přizpůsobit tvarům v návrhu.

Pokud máte navrženou předzahrádku v křivkách, veďte chodníček po jejich obvodu nebo těsně kolem.

předzahrádka2Pokud máte rovné tvary, veďte chodníček po jedné nebo druhé straně. Chodníček který vede prostředkem, prostor rozděluje a tím i zmenšuje.

Pokud ho nechcete stroze rovný, navrhněte si ho jen lehce zvlněný, aby působil přirozenězvlněná cestička.

Vyberte styl

Návrhu se nebojte. Je to stejné jako když navrhujete klasickou zahradu. Stačí jen vybrat styl v jakém se předzahrádku uděláte. Vybírejte podle stylu domu, podle oblasti, kde žijete a hlavně podle toho, co se Vám líbí, v čem se budete cítit dobře. Na výběr máte od formálního přes venkovský až po moderní styly. Je to jen na vás. styly předzahrádky 2

Můžete použít jakýkoliv materiál nebo zapojit svoji kreativitu – viz poslední obrázky.

malovaná popelnice2gumákykreativní chodníček

Komentáře