Vaše zahrada potřebuje hezky a rychle osázet. Konečně jste se k tomu dostali. Ale jak na to? Odkud začít?
Držte se principu ‚od největšího k nejmenšímu‘.
Neboli při osazování zahrady postupujte od velkého k malému. Co tím myslím? Jednoduše nejdřív zasaďte stromy, pak keře, potom trvalky a nakonec přízemní a plazivé rostlinky. Dodržení tohoto pravidla má několik výhod.
Estetická výhoda
Zdá se vám to logické? Jasně, ale i když to všichni víme, většina zahradníků se nechá unést. Čím? No tím, že zasadit trvalku je lehčí a rychlejší než zasadit strom. A kdo by nechtěl mít rychle krásnou zahradu plnou kvetoucích kytek? Spousta lidí zasadí raději hned kvetoucí kytky, co si právě koupili v zahradnictví a strom až později…
Ale je krásná a krásná. Kvetoucí trvalky zkrášlí vaši zahradu jen na pár dnů nebo týdnů. Spousta jich ale po odkvětu už krásná není. A je potřeba přitáhnout pozornost na jinou rostlinu. Proto musíte mít dokonale sladěný výběr trvalek, aby pořád něco kvetlo nebo aspoň, aby jiná kytka zakryla výhled na tu, co už odkvetla. A to není vůbec jednoduchá věc.
Mnohem lehčí je udělat zahradě strukturu pomocí stromů, keřů a stálezelených rostlin. Díky těchto rostlinám vytvoříte jakousi kostru zahrady, doslova budou zahradu držet pohromadě. Budou na sebe strhávat pozornost, i kdyby všechny ostatní rostliny odkvetly, a také v zimním období, kdy většina trvalek opadá nebo se zatáhne.
Technická výhoda
Začít osazovat zahradu od stromů má nejednu výhodu. Nejenže tím získáte přehled o celkovém rozmístění a prostoru, ale má to i technickou výhodu.
Představte si, že si osázíte okraje záhonu krásně kvetoucími kytkami a pak se rozhodnete za ně zasadit vzrostlejší strom. V lepším případě si ty kvetoucí kytky pošlapete, až budete kopat díru. V horším případě (hlavně u hodně vzrostlých stromů), kdy budete potřebovat těžší techniku na vysazení, si ty už zasazené kytky zničíte úplně.
Finanční výhoda
Tím, že budete osazovat záhony od větších kusů, možná také zjistíte, že se vám tam vleze méně trvalek, než jste původně plánovali.
Vše se odvíjí od dobrého plánování. Můžete ušetřit spoustu peněz i času, když si vše dopředu naplánujete a nakreslíte.
Než začnete nakupovat a sázet, vygooglete si, kolik místa vámi vybrané rostlinky budou potřebovat. Zjistěte si nejen jejich budoucí výšku, ale i šířku. Když rostliny kupujete, jsou většinou malé. A při jejich sázení do záhonu to svádí k tomu, že je zasadíte blíž k sobě než by měly být. Jenže za rok zjistíte, že se kytky rozrostly příliš a budete je odrývat a přesazovat. Zbytečná práce navíc, někdy i zbytečná investice, když kytky nemáte kam přesadit.
Zjistěte si tedy předem, jak moc se daná rostlina rozroste a podle toho nechávejte mezi nimi prostor. Bude-li se vám zdát, že jsou záhony příliš prázdné, osaďte mezery letničkami. Ty na podzim nebo na jaře odstraníte, mezitím se vám trvalky hezky rozrostou.
Plánování
Představu o zahradním prostoru a o tom, kolik rostlin budete potřebovat pro osázení vaší zahrady, si uděláte nejlíp tak, že si nakreslíte plán.
Změřte si zahradu nebo prostor, který chcete osázet a udělejte si zmenšený plánek v přesném měřítku, např. 1:100. Do něho si pak zakreslete, kam a v jakých vzdálenostech zasadíte kytky. Rostliny vybírejte podle toho, jaký styl zahrady se vám líbí, podle místa, které chcete osázet, podle stanoviště, jaké kytka potřebuje a taky tak, aby zahrada měla celoroční efekt. Vaše zahrada tak bude krásná nejen v letním období, kdy většina kytek kvete, ale budete se mít čím kochat po celý rok.
Jestli si nevíte tak úplně rady s výběrem rostlin pro vaši zahradu a jejich kombinováním je tady pro vás manuál od A do Z, který vás naučí, jak na to.