Jak na krásnou zahradu, která zvládne i vašeho psa

Pes nebo krásná zahrada?

Nemusíte volit jedno nebo druhé. Můžete mít obojí. Jen je potřeba zahradu trošku přizpůsobit.

Spousta lidí si myslí, že když má psa, nemůže mít krásnou zahradu. Pes hrabe, vyběhává cestičky v trávníku, okusuje kytky, očúrává je nebo zanechává za sebou hromádky a fleky na trávníku.

Je to váš miláček a tak mu dovolíte a odpustíte téměř cokoliv. Ale chtěli byste i tu úžasnou zahradu.
Jde to dohromady?

Jasně. Stačí vzhled a funkčnost zahrady trochu přizpůsobit i psím obyvatelům.

Než vám dám pár tipů, jak na to, tak si dovolím ještě malou poznámku a trochu vás namotivovat.

MILÁČEK NADE VŠE

Když si splníte sen a vybudujete si úžasnou zahradu, tak to ještě nemusí být výhra. Hlavně v případě, když vašemu psímu miláčkovi dovolíte na zahradě vše.

Představte si to i z druhé strany, z pohledu návštěvníka.  Přijdete k někomu na zahradu, majitel se chce pochlubit svým dílem, svou krásnou zahradou. Ale vy místo kochání se prostorem a rostlinami, musíte hledět pod nohy a dávat pozor kam šlapete. A místo dechberoucích záhonů a zajímavostí v zahradě vás nejdřív upoutají roztahané psí hračky, boty, okousané listy bohyšek a rozcupované zbytky krabice rozházené po zahradě.

Destruction, thy name is dog | Stuff.co.nz

Klidně mějte svého psího miláčka na prvním místě. Ale zkuste to vymyslet tak, aby zahrada byla přívětivá a příjemná i pro vás (lidi) a vaši návštěvu.

Jak to tedy vyřešit?

JSOU DVĚ CESTY – ODDĚLIT PROSTOR NEBO PŘIZPŮSOBIT

Pokud vám samotným tohle leze krkem, tak svému mazlíčkovi vymezte prostor, část zahrady, kterou oddělíte plotem a ta prostě okrasná nebude. Bude to jen jeho království.

Pokud ale nechcete svého psa takto izolovat, tak mu zahradu musíte trošku přizpůsobit.

TIPY PRO KRÁSNOU ZAHRADU, KTERÁ PŘEŽIJE I VAŠEHO PSA

Tady je 12 tipů, jak sloučit krásnou zahradu a pobyt psího člena rodiny v ní:

  1. Přizpůsobte cestičky.
    Psi potřebují mít kontrolu nad svým územím a nad potencionálními okolojdoucími vetřelci. Proto se nepokoušejte zasadit místo jejich pěšinky kytky. Nepřežijí to. Raději svému miláčkovi rovnou udělejte pěšinku kolem plotu a záhon vytvořte o kousek dál. Budete víc v klidu vy i on. A pokud už má vyšlapanou cestičku i prostředkem zahrady, tak ji tam udělejte z nějakého pevnějšího materiálu. Můžete ji využít třeba jako hlavní cestu přes zahradu celoročně i pro sebe.
  2. Nahraďte trávník.
    Popřemýšlejte, jestli je u vás nutný trávník. Někdy je výhodnější nahradit trávník cestičkami, štěrkovým, mlatovým nebo dlážděným povrchem a přidat na záhonech. Trávník je to, co nejvíc trpí, zvlášť, když máte víc než jednoho psa. Jestli trváte na trávníku, tak použijte odolnější druhy, např. s příměsí jetele, ten vydrží o moc víc než anglický trávníček.
  3. Oploťte záhony.
    Má váš miláček tendenci okusovat vaše krásně narostlé trvalky? Záhony oploťte. Jasně, bude to stát trochu námahy, možná i peněz. Ale rozhodně ušetříte svoje nervy. Udržíte psa vně svých záhonů. Plot může být jen nízký do 30 cm. Anebo naopak záhony zvyšte, udělejte si je vyvýšené.  
  4. Vlastní ochutnávací záhonek.
    Můžete mu udělat jeho vlastní záhonek s bylinkami, které si může dle libosti okusovat.
  5. Udělejte mu pískoviště.
    Psi rádi vyhrabávají a zahrabávají…ale kdo by chtěl mít trávník nebo záhony samou díru? Udělejte mu místo, kde může v klidu hrabat – jeho pískoviště. Když ho uděláte ve stínu, tak to zároveň bude místo, kde se může za horka ochladit.  
  6. Přizpůsobte výběr rostlin.
    Volte raději robustnější, pevnější a větší kytky, které nějaké to přeběhnutí snesou. A vybírejte raději nejedovaté druhy. Ikdyž většina zvířat má jaksi přirozeně dáno, že se jedovatým rostlinám vyhnou, tak jsou určitě i výjimky. A zrovna ten váš může být pěkný tydýt, který ochutná cokoliv. Takže zvažte, jak je to ve vašem případě a jestli nebude lepší se jedovatým kytkám vyhnout.
  7. Zabavte ho.
    Vytvořte mu vyvýšenou plošinku, odkud může pozorovat zahradu a dění okolo. Umístěte tam různé (zavěšené) hračky, možná mu i vymezte prostor, kde ty hračky může mít roztahané pořád a přitom to zahradě na kráse neubere.  Máte-li nějakou terénní nerovnost, vytvořte mu tunel na prolízání, kam si eventuelně i může zalézt a odpočívat. Nebo podle kondice a možností vašeho psa, popřemýšlejte o nějakém žebříku nebo balancovací desce.
  8. Stinné místo na odpočinek.
    Zahrada, která je tvořená jen trvalkami a nikde není ani kousek stínu, není pro psy přívětivá. Proto na to myslete a buď vysaďte stromy nebo vytvořte nějaký přístřešek. I malý ochlazovací bazének se může hodit.
  9. Čistící zóna.
    Nejspíš se bude hodit i prostor, kde psovi nejdřív umyjete packy nebo ho očistíte od blata než vběhne do domu.
  10. Kam s hovínkem?
    Udělejte si někde mimo hlavní prostor díru, speciální kompostovací místo, jen na psí exkrementy (do běžného zahradního kompostu nepatří). Existují i přípravky, které pomáhají rychlejšímu rozkládání.
  11. Zabraňte ničení trávníku a kytek.
    Jak zabránit psům, aby dělali hromádky a loužičky tam, kde nechcete? Zkuste něco z následujícího:

a) Využijte zápach/vůni:

    • Použijte ocet – postříkejte jím dané místo. Psi jsou hodně citliví na pachy a octový zvlášť nesnášejí. Ocet použijte jen na zpevněné plochy. Rostliny a trávník by octová zálivka mohla zničit. Je potřeba zálivku několikrát opakovat např. po dešti, než psa naučíte, že toto místo není pro jeho potřebu vhodné.
    • Anebo použijte citronellu. Její pach psi také rádi nemají, ale našemu nosu je příjemnější než ocet.
    • Vyzkoušet můžete i česnekový odér, olivový olej, kajenský pepř nebo chilli.

b) Pořiďte si postřikovač s pohybovým senzorem Existují postřikovače, které začnou stříkat vodu v momentě, když se k nim pes přiblíží. Takto můžete zabránit vlastnímu nebo i cizím psům (když nemáte oplocený pozemek) navštěvovat váš trávník a používat ho jako veřejnou toaletu.

c) Vytvořte mu „čúrací patník“ – a ukažte mu tak, kde může.
pee Může to být kus dřeva, plastový kolík prodávající se na výcvik psů, starý pařez, ale i něco sofistikovanějšího nebo dokonce okrasného jako třeba kortenový hranol s obrázky. Nebo to může být i vymezený prostor s pískem.

Utility Blind 12x12x36 Pole Cable Tower image 0

12. Udělejte mu výhled.
Pokud máte neprůhledný plot a váš pes je nezvózní, že nevidí, kdo jde kolem, můžete mu udělat v plotě okýnko 🙂

Nejlepší je ovšem hezky si psa vytrénovat, naučit ho, co smí a co ne a chodit na pravidelné procházky. Ale to už je jiný obor.

A JAK ZAČÍT S TVOŘENÍM KRÁSNÉ ZAHRADY VHODNÉ PRO ŽIVOT SE PSY?

Jako s každou jinou. Začněte od celkového rozvržení prostoru, udělejte si návrh zahrady – s mou pomocí v kurzu Zahradní Tvaromagie nebo sami. Nejdřív vymyslete, jak rozčlenit prostor, kde budou volné plochy, kde cestičky, stavby, kde záhony. A pak teprve vymýšlejte a kombinujte osázení. A u toho mějte na paměti výše zmíněných 12 rad pro zahradu přizpůsobenou psím mazlíčkům.

Komentáře