Buxus, zimostráz, krušpánek – 3 v 1 – jak ho použít v zahradě

Buxus, zimostráz nebo krušpánek – patří do tradiční nebo moderní zahrady?

Mít ho v zahradě je IN nebo OUT?
Když se řekne krušpánek zavoní to babiččinou komůrkou a zdá se, že je to zapomenutá rostlina.

buxus-park

AGA14424

Když se řekne zimostráz tak si možná představíte zámecké zahrady s trávníky olemovanými do hranata zastřiženými stálezelenými keři. Když se řekne buxus, zní to cizokrajně a moderně. A přitom všechny tři názvy skrývají jednu a tu samou rostlinu. Stálezelený keř, který lze stříhat to jakéhokoliv tvaru anebo nechat volně růst.

Je to úžasná rostlina, ze které si můžete udělat ozdoby záhonů, obruby záhonů nebo ji použít jako solitér místo třeba sochy. A můžete ji použít v jakémkoliv zahradním stylu.

buxus obruba 2buxus spirála

Můžete z něho udělat nepřerušený pás nebo udržovat jednotlivé keříky hezky zvlášť jako na tomhle obrázku.

Můžete z něho udělat živý plot. Podle toho jakou odrůdu vyberete, bude buď nízký, spíš pro optické oddělení nějaké zóny nebo záhonku, nebo vám nahradí skutečný plot, tak aby jste měli víc soukromí. Je potřeba si ale uvědomit, že většina stálezelených rostlin roste spíše pomaleji. Takže jestli chcete mít vysoký plot z buxusu, tak buď se smiřte s tím, že to pár let potrvá anebo budete muset dost připlatit za vzrostlejší rostliny.

Když buxus správně použijete, je na záhoncích neskutečně efektní. Ale spoustu parády udělá i v květináčích.

A do jaké zahrady ho zasadit? Hodí se vlastně do jakéhokoliv stylu zahrady. Záleží jen, jak ho použijete a s jakými rostlinami zkombinujete. V tradiční zahradě ho můžete nechat růst bez stříhání a zkombinujte ho např. s růžemi nebo jím záhon s růžemi olemujte.

Nebo mu dejte tvar a okolo zasázejte luční kvítí. Tyto dva protiklady se budou skvěle doplňovat.

buxus moderni

V moderní zahradě si buxus vystačí v záhonu sám. Bude dělat ozdobu např. elegantní zdi z palubek. Nebo kupte tři stejné hranaté květináče a buxus zasaďte do něj, udělá to efekt moderního vzhledu.

buxus kombinace

Pokud nechcete tak úplně strohý vzhled, můžete buxus zkombinovat s nějakou kvetoucí rostlinou. Abyste ale dosáhly moderního, jednoduchého stylu, je potřeba dodržet pravidlo maximálně tři a dost.

Přidejte k buxusu jen jednu maximálně dvě další rostliny.
Úžasně vypadá v kombinaci s okrasnými trávami nebo s rostlinou, která kvete vysokými květy, jako např. okrasný česnek, denivky apod.

Hezky vypadá i v kombinaci s levandulí. Ve stínu vynikne vedle velkolisté hosty nebo kapradí.

V zahradnictvích nabízejí buxus v různých formách. Nejčastěji si můžete koupit už ostříhaný do tvaru koule, který už je dražší nebo minirostlinku nijak netvarovanou. Jestli netrváte zrovna na té kouli, doporučuji koupit si netvarovanou. Jednak dost ušetříte a navíc si ji můžete vytvarovat dle vaší libosti (nakonec i do té koule).

buxus cikcak

Koule je typický tvar, do kterého se buxus stříhá. Pak také je hodně vidět do rovna zastřižené ploty. Ale tvarů, které můžete z buxusu vytvořit je neomezeně. Nebo ho nechat samovolně růst.

buxus umeni

Vznikají z něho kýče i umělecká díla, jednoduché tvary i složité obrazce. Buxus je rostlina pro každého a rozhodně není OUT. Záleží jen na Vás, jaký tvar vyberete, uděláte nebo s jakou další kytkou ho zkombinujete.

Komentáře