Vaše otázky ... moje odpovědi

Můžete mi prosím poradit, mám hodně členitou zahradu a nevím si s ní rady. Jak bych měla začít? Děkuji Míla V.

Dobrý den Mílo, členitá zahrada, zahrada v kopci ... je trochu komplikovanější na plánování. Ale není to neřešitelné. Je potřeba si to zjednodušit, aby to člověka neodradilo hned na začátku. Nejlepší je tedy začít kreslit základní tvary na plánek zahrady jakoby byla na úplné rovině, žádný kopec, žádné doliny. Až budete mít základní plánek hotový (pomůže Vám můj kurz TVAROMAGIE) a budete spokojena s rozmístěním trávníku, vydlážděných ploch, budov apod., teprve se začněte soustředit na členitost vaší zahrady. V místech přechodů mezi trávníkem, dlážděním,záhony atd. lze měnit výšku terénu nejrůznějšími způsoby. Rozhodně to, že nemáte rovnou zahradu využijte, nechte pracovat fantazii, vyhrajte si s tím.

Abych udržela tvar trávníku ať už v obdélníkovém tvaru nebo kruhovém mám rozdělit trávník od zbytku plochy nějakým obrubníkem? Dík za odpověď a hlavně děkuji za trpělivost. Jana K.

Nejlepší je to asi oddělit nějakým obrubníkem. Ale jde to i bez obrubníku. V tomto případě, aby se udržel tvar trávníku, budete muset každý rok ten trávník dokola obrýt, protože tráva se automaticky rozrůstá. Obrubník udrží trávu víceméně v žádoucím tvaru. Pokud chcete, aby byl obrubník zároveň i parádou/okrasou, tak klidně betonové kostky, palisády apod. Jestli nechcete přiznat použití obrubníku, tak použijte tzv. neviditelný obrubník. Míša N.

Nevím si rady se stávajícími stromy, nevím, jak je zakomponovat do nové zahrady, jak s nimi pracovat v plánu...Poradíte mi prosím? Květa

Zkuste pro začátek stromy úplně ignorovat a malujte si jako by tam vůbec nebyly. Až budete se základním plánem spokojena, podívejte se, jak do toho zapadají ty stromy. Zvažte jestli stromy mohou na místě zůstat, jestli třeba nevycházejí do cesty apod. Pokud vycházejí např. do cesty, pořád jsou dvě možnosti: buď cestičku trošku posunout anebo strom vykácet. Ale pokud máte vzrostlé stromy, které nejsou nějak příliš staré, tak bych se o jejich stín nepřipravila a raději posunula tu cestičku.

Máme hodně jílovitou půdu, což je určitý handicap. Čtu, že některé rostliny jílovitou půdu snáší, ale špatně se s touto půdou pracuje (tvrdá, člověk se hodně nadře), tak mě napadá, jestli třeba není lepší si na keře a trávy pořídit vyvýšené záhony - tam si namíchat pořádnou kvalitní půdu - ale tady zase nevím, jestli to rostlinám po čase nezačne vadit (kořenům), že jsou omezeny umělým záhonem a nemají kam prorůstat, jestli to není spíše jen krátkodobé řešení. Děkuji. Jana K.

Dobrý den Jano, s jílovitou půdou je trochu potíž, to máte pravdu. Ale řekla bych jen do té míry, pokud ji ignorujete. Když ji vezmete na vědomí a přizpůsobíte se jí (přece jen tam byla dřív než vy :-)), tak vás "obtěžovat" nebude. Teď vážně...co tedy s těmi rostlinami... Nejlepší je jednoduše vybrat takové rostliny, kterým vaše půda vadit nebude. Jakmile zakoření, už vaši pomoc potřebovat téměř nebudou. To znamená, že se na ni ani moc nenadřete. Další možností je vykopat velkou díru (třeba 3x větší než je potřeba pro zasazení rostliny a půdu v ní vyměnit za hlinitopísčitou nebo takovou, kterou vaše vybraná kytka potřebuje. Někteří lidé vymění půdu kompletně na celém záhonu, ale to mě osobně přijde zbytečně moc práce a peněz. Je možné, že tenhle vylepšený prostor, vaší kytce postačí na celý její život - co se týká trvalek, tak u většiny zcela určitě. Ale třeba stromům a keřům, určitě za pár let tento prostor stačit nebude a jejich kořeny se dostanou až do původní hlíny. Pokud je to houževnatá rostlina, poradí si i s jílem. Ale některé rostliny tuto tvrdou půdu kořeny prostě neprorazí a budou mít tak omezený prostor a můžou tím trpět. Určitým řešením je pak časté přihnojování, aby v tom omezeném prostoru měly kde brát živiny. Je to pak jako kytka v květináči (i když velkém). A toto vlastně platí i v případě, že uděláte vyvýšené květináče. Záleží, jak budou vysoké, široké a jaké rostliny do nich chcete zasadit. Trvalky a rostliny s malým nebo mělkým kořenovým systémem budou víceméně spokojené. V případě keřů už je tu určité riziko, že nebudou mít dostatečný prostor. Já osobně bych asi vybírala rostliny podle typu vaší půdy. A jestli budete chtít nějakou úžasnou rostlinu/rostliny, které potřebují lepší půdu, tak si udělejte jeden vyvýšený záhon nebo koutek, kde půdu vyměníte. Splníte si tak svoje přání a i když nějaká kytka na tomto místě nepřežije, nebude tak bolestivé ji vyměnit, protože jich nebude moc. Vyvýšené květináče mám ráda, dají zahradě další rozměr a dají se s nimi dělat kouzla. Pokud půdu vyměňovat nebudete, přece jen při sázení rostlinkám tu jílovitou nakypřete trochu hlouběji a malinko ji vylepšete. Uděláte tak kytkám pozvolný přechod ze zahradnického substrátu, ve kterém je pěstují v zahradnictvích. Krásný den Míša N.

Dobrý den Míšo, já prostě v té mé zahradě nic nevidím. Nemůžu se pohnout z místa. Stávající rozmístění stromů mi ztěžuje představu nebo mi chybí fantazie :-). Děkuji Vlasta

Zapomeňte na složitý design, v knížkách je to kolikrát zbytečně komplikované. Navíc vidíte konečný stav, včetně všech "ozdůbek" a kolikrát není vůbec vidět, z čeho vlastně ten základní design vycházel. Nechte chvíli ruku volně čmárat po papíře (plánku) a uvidíte, co vám vykouzlí. Anebo se přihlaste do online kurzu Zahradní Tvaromagie a krok za krokem vytvoříme plán Vaší budoucí krásné zahrady spolu.

Máte jiný dotaz?

Pokud jste nenašli odpověď na vaši konkrétní otázku, napište mi na Misa@jaksinavrhnoutzahradu.cz.

Ráda Vám na ni odpovím.

Nebo vyplňte formulář vpravo ---->>

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů